top of page

 

 

 

 

מהי פזילה?

פזילה היא תופעה בה שתי העיניים אינן מביטות לאותה נקודה. זהו ביטוי של חוסר איזון בשרירים המניעים את העין  (המושכים אותה לכיוונים מנוגדים).

מתי מופיעה  פזילה?

פזילה יכולה להופיע ממש מגיל הינקות בסמוך ללידה, ויכולה גם להגיח בצורה הדרגתית או מלאה, לאורך כל החיים - אך אופיינית בעיקר בגילאי הילדות. כיום, שלושה עד חמישה אחוז מאוכלוסיית העולם, סובלים מפזילה גלויה או מפזילה לפרים.

האם הפזילה הינה בעייה מולדת או נרכשת?

חוסר איזון של שרירי העין עלולה להיות בעיה מולדת, אבל גם יכולה להיות בעיה שנרכשת עם השנים. מבחינה אנטומית, חוסר האיזון טמון במידת המתח של שרירים מסוימים, חוץ-עיניים, שמסייעים לראייה. פזילה נרכשת עלולה להיגרם בעקבות בעיות עצביות, מולדות או נרכשות, או עקב גידולים, מחלות מסוימות, תאונות ועוד.

מהן ההשלכות הבריאותיות של תופעת הפזילה?

במידה ולא מטפלים בפזילה אלא פשוט חיים איתה, ההשלכות של התופעה בגילאי הילדות הן יצירת עין עצלה. עין עצלה היא למעשה עין, שלמרות התיקון האופטי המתאים לה, לא רואה באופן מספיק חד. עין עצלה קלה לטיפול בגיל הילדות על ידי הרכבת משקפיים מותאמים (וטיפולי כיסוי עין\ טיפות), אך מוגדרת כבלתי אפשרית לטיפול בגיל המבוגר, מעבר לגיל תשע. כמו כן, פזילה פוגעת בראיית העומק.  בנוסף, לפן האסתטי של הפזילה השפעה רבה על הדימוי העצמי, נושא שאין להקל בו ראש. 

כיצד מטפלים בפזילה?

הרכבת משקפיים יכולה לשנות משמעותית או לתקן לחלוטין את מצב הפזילה, בין אם זו נגרמה בעקבות בעיות אופטיות או בעקבות חוסר איזון שרירי - או בין אם בגלל שילוב של שניהם. בעיות אופטיות שגורמות לפזילה מתבטאות בעיקר ברוחק ראייה שגורם לפזילה פנימה - שזו הפזילה הנפוצה ביותר.

האם הרכבת משקפיים תמיד מתקנת את הפזילה?

במצב שבו הרכבת משקפיים אינה מסייעת לשיפור הפזילה, נדרשת פעולה כירורגית- ניתוח לתיקון פזילה. זהו ניתוח הנעשה בהרדמה כללית, ומתקן שריר אחד, או יותר, משרירי העיניים. ב-%60-70  מהמקרים ניתוח זה מצליח והינו הוא חד-פעמי, כך שלא נדרש לחזור עליו יותר מפעם אחת בחיים, כדי לשמר את התוצאה. בגיל בוגר, ניתן במקרים מסוימים לבצע ניתוח עם תפר מתכוונן בעזרתו ניתן לבצע, למחרת הניתוח – כיוונון עדין ולדייק את תוצאות הניתוח עד כדי סיכויי הצלחה של כ 85 אחוז.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

במקרה הצורך, באיזה מומלץ לנתח?

רפואית, כדאי לנתח כשסוג וזוית הפזילה ידועים. זאת כדי למנוע עין עצילה ולבנות\ לשמר ראיית עומק. פסיכולוגית, מומלץ לא להגיע לגיל גן חובה עם פגם נראה הניתן לתיקון. מכאן מובן צורך בניתוח בגיל זה כדי לא לחשוף את הילד/ה ללחצים החברתיים הכרוכים בפזילה נראית לעין.

 

מה יש להכין טרם הניתוח?

1. בדיקה אורטופטית על ידי אורטופטיסט.ית מיומנ.ת, חשובה לדיוק המדידות וביצוע של מדידות פזילה מיוחדות.

2. סיכום המצב הבריאותי של המטופל מהרופא הילדים /משפחה. אופא המשפחה מפנה גם ל:

             בדיקות דם: לילדים ספירת דם פשוטה. למבוגרים  -נוספת גם בדיקת כימיה מורחבת

             אקג ו/או צילום חזה –רק למבוגרים     

3. בדיקת מרדים  - מתבצעת לפני הניתוח. (בדיקה מוקדמת, ימים לפני הניתוח - נדרשת רק במקרים בריאותיים מורכבים של המנותח).

4. צום – נדרש צום מלא של 6 שעות (אוכל ושתייה כולל מים).

תחת איזו הרדמה מבוצע הניתוח?

בכל גיל – ניתוח הפזילה  מתבצע  בהרדמה כללית.

כיצד מתבצע ניתוח לתיקון פזילה ?

הניתוח נעשה בשתי צורות עיקריות: או בחיבור חוט לשריר (שנאחז בגלגל העין מבחוץ), ניתוקו מגלגל העין באופן חיצוני - ולאחר מכן לחיבורו מחדש במקום אחר, מרוחק יותר, על מנת להחליש את פעולתו. או על ידי קיצור של השריר במספר מילימטרים, וחיבורו מחדש לאותו מקום, על מנת לחזק את פעולתו.

הניתוח אינו דורש אישפוז לילה, משתחררים הביתה  באותו יום.

האם רואים לאחר הניתוח?

העין/ העיניים  בד"כ ללא כיסוי. ורואה בצורה כמעט רגילה.

מה קורה בזמן ההחלמה מהניתוח?

הטיפול מורכב מטיפות המשלבות אנטיביוטיקה וסטרואידים. הטיפות ניתנות במינון של: טיפה אחת -  6 פעמים ביום בשבוע ראשון, ואז- שבועיים 4 פעמים ביום, שבועיים פעמיים ביום ושבועיים – פעם ביום.

האם יש כאבים לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח המטופל לרוב לא יסבול מכאבים, אך ישנה אי נעימות כשבוע-שבועיים לאחריו, במקרים שבהם העין פוגשת באור חזק. כמו כן ישנו אודם בעין שמשכו תלוי בגיל המנותח. בגיל הצעיר, ההחלמה מהאודם לוקחת כשניים עד ארבעה שבועות, ובגיל המבוגר - כחודשיים עד שלושה. אין צורך בהוצאת התפרים, הם שנספגים לבדם.

האם ניתן להתקלח לאחר הניתוח?

כמובן, אך יש למנוע כניסת מי מקלחת לעיניים במשך שבוע. 

מתי ניתן לחזור לפעילות?

מומלץ לילדים לשהות בבית בשבוע הראשון לאחר הניתוח, לשם טיפול תכוף בטיפות וכן למניעת זיהום והימצאות באור מסנוור ולא נעים.

האם יש ביקורות לאחר הניתוח?

ישנה ביקורת ראשונית בשבוע הראשון לאחר הניתוח. ביקורת לתוצאה סופית של הניתוח- מתקיימת כ 6 שבועות לאחר הניתוח.

האם יש שינוי במספר המשקפיים לאחר ניתוח פזילה?

בכמחצית ממנותחי הפזילה יש שינוי במספר המשקפיים לאחר הניתוח. אם מתכננים לרכוש משקפיים חדשים, כדאי להתאפק ולא להזמין משקפיים חדשים עד כ 6 שבועות מהניתוח. 

מה הסיכונים בניתוח פזילה?

ה'סיבוך' הכי שכיח הינו אי הצלחת הניתוח, זיהום הינו סיבוך נדיר מאוד. 

זיהום חיצוני -מתאפיין בהפרשות משמעותיות בצבע צהוב / ירוק – יש לפנות בהקדם לרופא המנתח.

זיהום פנימי  - מתאפיין בכאבים חזקים וטישטוש ראייה מתגבר – יש לפנות מיידית לרופא המנתח.

before-and-after
before-and-affter

פזילה

bottom of page